GSM або IP-шлюз, в чому різниця та який краще вибрати?
Організувати свою телефонію — одна справа. Але зробити її економічно вигідною — зовсім інше. Ходять чутки, що можна нехило знизити витрати (від 30 до 60%) на дзвінках клієнтам, якщо купити GSM-шлюз. Ми вирішили у всьому розібратися та дізнатися, чи так це насправді.
У статті ми розглянемо різновиди gsm і воіп шлюзів, кому який потрібен, в чому їх переваги та недоліки. Але головне, зробимо висновки про доцільність шлюзів з точки зору SIP-телефонії.
Подкаст №7 від Stream Telecom! На ньому наш СЕО Олексій Карчевський і керівник відділу продажів Сергій Колбасов поговорять про таку суперечливу тему, як GSM-шлюзи
Зміст |
---|
GSM або VoIP-шлюз: в чому різниця?
Відмінність між шлюзами може бути зрозуміло тільки тим, хто вже не перший рік в телекомі. Але як бути людям, мета яких знайти простий і кращий варіант, щоб заощадити на дзвінках? Потрібно трохи розібратися. Давайте почнемо по порядку — з термінології та базових речей.
Особисто ми нарахували 11 різновидів в назвах шлюзів. Найцікавіше, що ⅔ цих назв одні й ті ж пристрої
Що таке шлюз і навіщо він потрібен?
Шлюз – це один з видів маршрутизаторів, який відповідає за передачу мобільних і мережевих протоколів. Зовні виглядає як невелика коробка, в яку встановили програмне забезпечення. Потрібен для об’єднання мереж, що використовують різні протоколи (наприклад, локальної та глобальної мережі).
Ось так виглядає мережевий шлюз від Cisco
Що таке GSM-шлюз?
Відповідь частково криється в назві. Справа в тому, що GSM (англ. Groupe Special Mobile) — це мобільний (стільниковий) зв’язок. Тому GSM-шлюз потрібен конкретно для перекладу трафіку з традиційної телефонії в стільниковий зв’язок (стандарту GSM, CDMA або UMTS, в залежності від типу шлюзу).
Наочний приклад звичайного GSM-шлюзу на одну SIM-карту
Навіщо та кому потрібен GSM-шлюз?
GSM-шлюз потрібен компаніям, які постійно здійснюють дзвінки з аналогових телефонів на мобільні. Для прикладу, це можуть бути:
- служби доставки
- банки
- інтернет-магазини
- страхові компанії
- служби таксі
Коротше кажучи, шлюз потрібен всім, хто переплачує в 2-4 рази за дзвінки. Адже спочатку виклик потрапляє у внутрішню міську мережу, і тільки після на оператора мобільного зв’язку. І виходить, що розмова обійшлася по “подвійному лічильнику”. Щоб цього уникнути й був придуманий (нашими друзями китайцями), GSM-шлюз.
По правді сказати, складно уявити, хто ще користується допотопним міським зв’язком, коли на повну силу тріумфує не те, що стільниковий зв’язок, але Інтернет.
Як працює GSM-шлюз?
По своей сути это просто мобильный телефон, только в виде коробки с антенной. Точнее будет сказать, что шлюз превращает аналоговый телефон в мобильный. На практике это выглядит так: вы покупаете симку + gsm-шлюз. Далее подключаете к шлюзу стационарный телефон через кабель, вставляете в нужный слот симку и вуаля — получаете мобильный телефон 19 века!
Теперь совершая звонок с аналогового телефона, шлюз конвертирует сигнал в сотовую связь. То же самое происходит при входящем звонке на ваш номер, только в обратном порядке.
Пару слов о разъемах. На задней стороне GSM-шлюза находится:
- разъем для провода стационарного телефона
- гнездо для антенны
- разъем питания для зарядки устройства
- гнездо для SIM-карты
- USB-разъем для обновления программного обеспечения
Переваги GSM-шлюзу
Насправді ми чесно (клянемося!) Хотіли написати про переваги GSM-шлюзів. Але потім зрозуміли, що це все притягнуті за вуха вигоди в наш час. Років 10 тому це було новим в СНД, вважалося супер зручним і ультра сучасним. Але зараз це звичайні базові функції хмарної АТС. Тільки більш продумані, гнучкі та налаштовуються оператором за 1-3 дні.
І виникає логічне запитання: чи варто паритися заради цих переваг з установкою GSM-шлюзів тільки тому, що лінь або страшно перейти на нові та сучасні рішення?
Інші типи GSM шлюзів
Як ми вже знаємо, gsm-шлюз потрібен для зниження витрат на дзвінки з аналогового телефону на стільниковий. Але справа в тому, що ера кабелів і аналогового зв’язку минула. Її змінила стільниковий зв’язок, а її, в свою чергу, змінює зв’язок по міжмережевому протоколу IP.
І тут піднімається старе питання: як перетворити один трафік в інший, щоб знизити витрати на зв’язок? Іншими словами: як поєднати стільникову телефонію з мережевою, щоб платити менше провайдерам, але, в той же час, використовувати всі переваги віртуальної або IP-АТС?
Відповідь на це питання, швидше за все, зійшов на наших китайських друзів інженерів, які придумали SIP-GSM-шлюз. Варто відразу сказати, що SIP, VoIP і IP-GSM-шлюзи — одне й те ж. Різниця між термінами незначна.
Детальніше про те, чим відрізняється IP, VoIP і SIP-телефонія, ви можете дізнатися в цій статті
SIP-GSM-шлюз: що це?
SIP-GSM-шлюз – це пристрій, який об’єднує GSM і IP-мережі. Іншими словами, даний тип шлюзу потрібен для передачі трафіку з IP-телефонії в стільниковий, і назад.
Ось так виглядає SIP-GSM-шлюз на 8 каналів. Коштує такий апарат приблизно 950 доларів. Чим більше сімок, тим пристрій дорожче, і навпаки
Навіщо та кому потрібен SIP-GSM-шлюз?
SIP-GSM-шлюз потрібен компаніям, у яких є IP-офіс (наприклад, VoIP-телефони + IP-АТС), але менеджери постійно спілкуються з мобільними абонентами. Щоб не купувати віртуальні номери у провайдера IP-телефонії (і в цілому не переходити на хмарні рішення), купується шлюз.
Таким чином ланцюжок “IP-офіс → оператор IP телефонії → мобільний абонент” змінюється на “IP офіс → VoIP-GSM шлюз → мобільний абонент”. Тим самим, завдяки такій гнучкій комунікації, знижуються витрати на зв’язок до 60%.
VoIP-GSM-шлюзи можуть мати додаткові порти FXO / FXS для підключення до аналогових телефонів.
Інший підхід для малого бізнесу
Найчастіше використовують іншу схему користування sip gsm шлюзу. Його не купують, а орендують слоти під сімки у операторів хмарних АТС. Це вигідно з кількох причин:
- дешевше та швидше на старті підключення (оренда шлюзу займе 3-4 години)
- хмарна АТС автоматично вибирає найвигідніший маршрут дзвінка (тариф + оператор)
- розмови відразу надходять в особистий кабінет, де можна переглянути їх статику, прослухати запис
- доступна аналітика дзвінків і система звітів
І все це без метушні з покупкою та установкою обладнання, її постійним доглядом. А це задоволення не з дешевих
Якщо у вас є SIP-GSM-шлюз його можна підключити до хмарної АТС і користуватися додатковими послугами: налаштувати схему переадресації між відділами та менеджерами, голосову пошту, IVR (голосове меню), записувати дзвінки, використовувати звіти та багато іншого
Недоліки SIP-GSM-шлюзів
І ось ми дісталися до самого смачного. Раніше ми розбирали sip gsm шлюз тільки з точки зору зниження витрат, побічно згадуючи про підводні камені. Прийшов час з ними познайомитися. Як то кажуть: попереджений — значить озброєний.
Недоліки | GSM-шлюз |
---|---|
Якість зв’язку | Якість зв’язку через сип gsm шлюз буде гірше, ніж в чистому SIP. Це пов’язано з тим, що дзвінку потрібно пройти додаткову ланку в ланцюзі телефонії. Крім цього, потрібно провести окрему інтернет-лінію, щоб мінімізувати збої в ланцюзі та перешкоди на лінії. А це додаткові витрати на її адміністрування. |
Стабільність зв’язку | Через постійне навантаження на телефонні вишки мобільних операторів, може виникнути шум в розмові. Виробники вирішили цю проблему додатковими антенами, щоб сімки приєднувалися до різних вишок. Але з’явилася нова проблема — інтерференція хвиль. Тобто антени перебивають сигнали один одного. |
Багатоканальність | Відсутня. Один номер може приймати/здійснювати один дзвінок. Тому при підключенні нових співробітників доведеться купувати додатковий шлюз і сімки (плюс стежити за їх балансом). |
Законність | Даний тип шлюзу не сертифікований. Жоден іменитий бренд не виробляє даний тип обладнання. У деяких країнах його використання вважається незаконним, тому що gsm шлюз часто люблять використовувати зловмисники для обходу плати за роумінг. Але сама наявність у вас шлюзу закон не порушує. |
Безпека | Безпека шлюзу безпосередньо пов’язана з його програмним забезпеченням. Більшість виробників робить не самий якісний товар, а нести відповідальність за його працездатність ніхто не буде. Тому розраховувати на оновлення системи не варто, а значить ризик взлому підвищується. |
Можна уникнути більшість проблем з sip gsm шлюзом, якщо орендувати місця під сімки у оператора зв’язку, або купити готові SIP-номери. У більшості випадків це вигідніше та законніше. Плюс якість зв’язку завжди буде на висоті, а з проблемами та питаннями ви не залишитеся наодинці
Висновок по SIP-GSM-шлюзів
VoIP-GSM-шлюз можна як купити так й орендувати у операторів хмарних рішень. Купівля потрібна для середнього та великого бізнесу, у яких дзвінки постійно відбуваються на стільникові телефони. У таких компаній вже є IP-офіс, але немає бажання переходити на віртуальне рішення. Тому покупка шлюзу обіцяє економію на дзвінках без відмови від переваг IP-телефонії.
Оренда слотів під сімки розумне та законне рішення для малого бізнесу, або тих, хто тільки починає обладнати телефонію в офісі. Але, знову таки, потрібно не забувати про підводні камені цього рішення.
SIP-GSM-шлюз використовують для:
- снижение расходов на телефонию от 30 до 60% (при условии высоко трафика: от 3000 минут в месяц)
- объединение мобильных и городских номеров в единую сеть
Що таке VoIP-шлюз?
VoIP-шлюз — це пристрій, який перетворює трафік традиційної TDM-телефонії (від ТМЗК) в цифрові пакети даних (для передачі їх через Інтернет). Простіше кажучи, він підключає аналогові телефони та АТС до IP-мережі.
Ось так виглядає VoIP-шлюз від компанії Cisco
Як працює VoIP-шлюз?
VoIP-шлюз це свого роду міст між IP-мережею й ТфОП. Він перетворює аналогові сигнали в цифрові (і навпаки), а після стискає їх в так звані “пакети”, які передає по IP-мережі за допомогою SIP-протоколу.
Детально про SIP-протокол і його роль в IP-телефонії ми писали в цій статті
Навіщо та кому потрібен VoIP-шлюз?
Основна причина покупки VoIP-шлюзу — економія. Переведення всього офісу на VoIP технології може здатися дорогим задоволенням. Адже потрібно:
- Купити IP-телефони
- Змінити інфраструктуру АТС
- Підвищити витрати на IT-підтримку
- Навчити співробітників роботі на новому обладнанні
- Стежити за пристроями, оновлювати їх
Не всі на це здатні. Таким чином VoIP-шлюз потрібен компаніям, у яких вже телефонізовано офіс, але вони хочуть знизити витрати на зв’язок і отримати переваги, які дає IP-телефонія (запис дзвінків, статистика, аналітика).
Будь-який аналоговий телефон стандарту DECT можна підключити до IP-телефонії через SIP-шлюз
Переваги VoIP-шлюзу
VoIP-шлюз це не чисто технічне рішення. Він відкриває для компаній ряд вагомих переваг, а саме:
- Висока якість звуку
- Зниження витрат на міжнародний зв’язок (вартість дзвінків у операторів IP-телефонії в інші країни обходяться в 10-30 разів дешевше)
- Не потрібно купувати IP-телефони
- Безкоштовні дзвінки в корпоративній (локальної) мережі, незалежно від місцезнаходження філій
- Доступ до нових функцій: багатоканальність, запис розмов, сценарії дзвінків, IVR, аналітика, статистика по дзвінках.
- Підключення шлюзу відбувається за 1 день
У нашому магазині ви можете знайти сип шлюз від самих топових виробників. Якщо ви не знаєте, який шлюз вам потрібен — сміливо звертайтеся до нас за консультацією в online-чат або по кнопці нижче.