Що таке SIP-телефонія та навіщо вона потрібна бізнесу?
Ринок телекому переповнений різними скороченнями, в яких легко заплутатися. Ми часто чуємо від наших клієнтів подібні питання:
- Що таке IP-телефонія?
- Является ли SIP тем же самым, что и VoIP?
- Що вибрати, щоб отримати найбільший профіт?
Сьогодні ми розберемося в відомій, але далеко не всім зрозумілій темі — що таке SIP-телефонія. Дізнаємося, як вона працює та за яким протоколом. А також, які переваги відкриває для бізнесу.
За даними порталу Comms Brief, існує не менше 280 скорочень в області телекомунікацій
У чому відмінність SIP, IP і VoIP?
Щоб не заплутатися в поняттях і говорити на одній мові, давайте розберемося в термінології.
Що таке IP-телефонія?
IP (Internet Protocol – “міжмережевий протокол”) — це протокол, який об’єднує окремі пристрої в єдину мережу Інтернет для передачі даних.
IP-телефонія — це телефонний зв’язок через Інтернет.
Протокол — набір правил для обміну даними всередині або між комп’ютерами, телефонами або іншими пристроями (маршрутизаторами, мережевими комутаторами і т.д.)
Що таке VoIP?
VoIP (Voice over IP – “голос за інтернет протоколу”) — те ж саме що IP-телефонія. Різниця лише в тому, що VoIP має більш широке застосування та покриває будь-які дзвінки, зроблені через Інтернет. Використовується для:
- відеотрансляцій
- конференцій
- перегляду відео онлайн
- відеоспостереження
Що таке SIP?
SIP (Session Initiation Protocol – “протокол встановлення сеансу”) — це протокол моделі OSI, який забезпечує безперебійну роботу IP-телефонії. Це свого роду менеджер, який встановлює правила Інтернет сесій, і стежить, щоб вони дотримувалися між “клієнтом і сервером”.
Простіше кажучи, SIP встановлює (починає та завершує) сеанс в мережі. Він не бере участі в передачі голосу, а лише надає умови та способи для обміну інформацією, причому на основі інших протоколів. Але даних факт анітрохи не зменшує його важливість.
Коли ми говоримо “SIP-телефонія”, ми конкретно вказуємо, що “телефонія працює по протоколу SIP”
Чому саме СІП? Кілька слів про протокол
SIP був розроблений в 1999 році Internet Engineering Task Force (IETF) на основі HТТР і SMTP. Створювався з урахуванням недоліків попередника – протоколу H.323.
SIP – не єдиний протокол за яким може працювати IP-телефонія. Але завдяки своїй простоті та гнучкості в застосуванні, він знайшов найбільшу популярність і важливість на ринку телекомунікацій.
Як працює IP-телефонія SIP?
Для початку важливо відзначити, що протокол SIP не працює окремо під час викликів VoIP. Кілька інших протоколів працюють разом з ним (SDP, RTP, RTCP). Всі вони потрібні для того, щоб голосові дані досягли місця призначення.
Отже, стандартний сценарій встановлення з’єднання виглядає так:
- При дзвінку аналоговий голос трансформується в цифровий за допомогою кодеків. Тобто аудіосигнали перетворюються в бінарні дані, в ті самі циферки з фільму Матриця
Кодек — програма, яка кодує/декодує потік цифрових даних або сигнал. Подібне стиснення потрібно для зниження навантаження на Інтернет-з’єднання. При цьому якість звуку залишається на високому рівні.
- Далі закодовані пакети аудіоданних передаються за допомогою іншого протоколу – RTP (real-time transport protocol). Він передає цифровий сигнал до іншого абонента: на SIP-телефон, комп’ютер або смартфон. Коли зв’язок встановлюється, цифровий голос стає аналоговим і співрозмовник чує мову
Важливо зауважити, що в процесі передачі пакетів разом з RTP також бере участь протокол RTCP (RTP control protocol). Це свого роду наглядач, який відповідає за якість обслуговування сесій. Сеанси RTP, RTCP і SIP не залежать одне від одного, і виконуються паралельно.
- Після того, як з’єднання встановлено підключається інший протокол – UDP (User datagram protocol). Він ганяє пакети з даними між користувачами з великою швидкістю під час розмови. При цьому деякі пакети можуть загубитися по ходу. Але, благо, людське вухо в рідкісних випадках може помітити погану якість звуку
Структура виклику VoIP між двома кінцевими точками
5 основних функцій SIP протоколу
SIP робить більше, ніж просто обробляє установку викликів. У таблиці нижче показані п’ять основних функцій SIP з точки зору VoIP.
Функція | Опис |
---|---|
Розташування та реєстрація користувача | Кінцеві точки (телефони) повідомляють SIP-проксі (оператора зв’язку) про своє місцезнаходження. СІП протокол визначає, які кінцеві точки будуть брати участь у виклику |
Доступність користувачів | SIP посилає кінцевим точкам запит INVITE (що містить опис сеансу зв’язку), щоб визначити, “дадуть відповідь” вони на виклик |
Можливості користувача | SIP погоджує мультимедійні можливості кінцевих точок: чи зможуть вони взаємно підтримувати голосові кодеки |
Налаштування сеансу | SIP протокол окрім INVITE, використовує ще 5 інших запитів, щоб організувати виклик (ACK, BYE, Register, Cancel) |
Управління сесією | SIP використовується для передачі, завершення та зміни параметрів виклику в середині сеансу |
Одна з крутих особливостей SIP полягає в тому, що це текстовий протокол, змодельований на основі моделі запиту / відповіді, використовуваної в HTTP. Це спрощує налагодження, оскільки повідомлення легко створювати (якщо ви розробник) й легко побачити (якщо ви адміністратор мережі).
Переваги SIP-телефонії
“Це все, звичайно, дуже цікаво, – скажіть ви, – але що це дає мені, бізнесу?”
Давайте розглянемо основні переваги SIP-дзвінків, і їх вплив на ваш бізнес.
Про те, як підключити IP-телефонію та знайти кращого оператора зв’язку, ми писали в цій статті
Економне спілкування
Ви знали, що айпі телефонія заощадить вам кругленьку суму на телефонних дзвінках?
- Безлімітні безкоштовні дзвінки замість щохвилинної оплати
- Немає необхідності в новому дорогому обладнанні (офісна АТС)
- Немає витрат на установку, обслуговування та ремонт цього обладнання
- Безкоштовне підключення
- Щомісячна абонентська плата від 300 грн
З IP-телефонією ви позбудетеся від головного болю, зосередитесь на своїх клієнтах і розвитку бізнесу.
Всі дзвінки тарифікуються однаково, де б не перебував абонент. Це особливо вигідно для великих компаній з філіями по всій країні
Легка масштабованість
“Здорово, що витрати знизяться, – продовжите міркувати ви, – але моя компанія зростає. Чи не будуть тут підводні камені в плані нових витрат і обмежень? “
VoIP працює через Інтернет. Це означає, що вам не потрібно купувати більше фізичних ліній, щоб користуватися многоканальностью та мати більше номерів.
Ваш SIP-провайдер допоможе вам додати більше ліній. Ви навіть зможете зробити це самостійно через зручне веб-додаток. До речі, це ще одне ключове перевага.
Відмінний інтерфейс користувача
Якщо ви побоюєтесь, що доведеться освоювати нові технології та навчати своїх співробітників, то можете розслабитися. Нічого цього не буде.
Ви можете управляти всім, що стосується вашого профілю SIP, за допомогою простого інтерфейсу. Це зручний спосіб отримати повний контроль над всією системою зв’язку компанії.
З не менш важливих переваг варто також відзначити:
- Швидке підключення. Процес купівлі та установки SIP-телефонії відбувається за 24 години з моменту подачі заявки. Налаштування та підключення бере на себе провайдер.
- Телефонуйте з будь-якого міста та пристрої. Ви не прив’язані до одного місця або телефону. Працювати з клієнтами можна з будь-якої точки світу через комп’ютер, смартфон, гарнітуру, планшет або SIP-телефон. Зручно, правда?
- Додаткові сервіси. Разом з SIP-телефонією ви можете встановити форму зворотнього дзвінка, голосове привітання, коллтрекінг для відстеження реклами, автовідповідач, запис дзвінків, інтегрувати телефонію з CRM і багато іншого. Доступно більше 100 додаткових послуг. Все це легко встановлюється і адаптується під ваш бізнес, щоб він працював на 110%
SIP-телефонія працює всюди, де швидкість Інтернету не менше 64 Кбіт/сек
Резюме
Ну от і все. Сьогодні ми поговорили про все, що стосується SIP-телефонії. Дізналися про сам протокол, як він працює та які переваги дає бізнесу. Коротенько підсумуємо:
- SIP є основним і найважливішим протоколом IP-телефонії
- Він потрібен для встановлення, зміни та завершення мультимедійних сеансів, наприклад викликів VoIP
- Запити SIP обробляються оператором зв’язку (проксі-сервером SIP), який забезпечує отримання повідомлень (голос, відео) в початкових форматах
SIP-телефонія — краще, недороге та швидке рішення для тих, хто хоче телефонізувати компанію, відкрити віртуальний офіс або віддалений контакт-центр.